Szemléletformálásra voksolt Somogy

A helyettes államtitkár asszony megnyitójában kiemelte, az államtitkárság ars poeticája: „Semmit rólunk nélkülünk”, s feladata a folyamatos a párbeszéd, a szakmai egyeztetés az érdekvédelmi szervezetekkel, melyek programjainak támogatására 1,3 milliárd forintot biztosítanak ebben az esztendőben.
Móring József Attila országgyűlési képviselő köszöntőjében arra utalt: mivel jómaga is erről a pályáról indult, tudja, mit jelent olyan gyerekekkel vagy felnőttekkel foglalkozni, akikre különös terhet rakott a Jóisten. Azok pedig, akik velük foglalkoznak, nincsenek reflektorfényben. Bevallotta: amikor elindult az intézményi széttagolás, volt némi fenntartása, de örömmel tapasztalta, hogy sikerült elősegíteni az integrációt.
Molnár Balázs, Kéthely polgármestere kiemelte: sok helyen szóba kerül az érzékenyítés, hogy a fogyatékkal élők is kellő figyelmet kapjanak. E folyamatban településük élen jár, hiszen a szociális intézmény szerves része Kéthelynek, és élő a kapcsolat az intézmény munkatársaival és a lakóival is.
Dr. Joó Aranka, az SZGYF szakmai főigazgató-helyettese előadásában egyebek mellett a fejlesztő foglalkozások értékteremtő erejéről s arról beszélt: országos szinten az engedélyezett férőhelyek számának 43 százalékát a fogyatékkal élő személyek, 26 százalékát a pszichiátriai betegek teszik ki, s ugyancsak 26 százalékát az idősellátás, míg 5 százalékát a szenvedélybetegek ellátása. Az is elhangzott: Somogy élen jár a viszonylag új ellátási mód, a támogatott lakhatás (TL) kapcsán; Berzencén, Kéthelyen és Segesden 211 fogyatékos személy él TL-házakban. A férőhely-kihasználtság tekintetében ugyancsak dobogós a vármegye a maga 98,1 százalékával. Kiemelte: a szociális ellátásban dolgozók életkorára ráfér a fiatalítás, egynegyedük 40 év alatti, háromnegyedük 40 év feletti, de 2 százalékban nyugdíjas munkatársat is foglalkoztatnak.

Az SZGYF Somogy Vármegyei Kirendeltsége által szervezett szakmai konferencián Gyene Piroska, az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségének (ÉFOÉSZ) elnökét régóta foglalkoztatja a szemléletváltás kérdése, melyhez remek partner talált az államtitkárságban. Előadásában arról is szólt, hogy a támogatott lakhatásban nem részesülők körében célszerű olyan módszerek, praktikus megoldások bevonása az ellátásba, az ápolásba-gondozásba, amelyek erősítik a lakók együttgondolkodását, érdekérvényesítését. Egy munkacsoport dolgozik ezen, amelyhez négy vármegyét követően Somogy is csatlakozott.
Tóth Tibor, a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet főigazgatója az általuk kínált képzési lehetőségekről, az utánpótlás lehetőségeiről beszélt. Megjegyezte: több egyetemmel – egyházi fenntartásúval is – felvették a kapcsolatot, így sikerrel szerveződhettek meg olyan felsőoktatási képzések, amelyek a szociális ellátórendszer jövője tekintetében elengedhetetlenek. Ez elősegítheti, hogy több fiatal kívánkozzon az ágazatba, a segítők világába.
Vojtek Zsolt, a Védett Műhely Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezető igazgatója a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásáról beszélt – megemlítve a tabi, a szabási, s a berzencei telephelyiekt, valamint a segesdi, a kálmáncsai, a kőkúti és a somogyvári bedolgozókat, akik egyebek mellett gyorsfűzőket, szalagos irományfedelet, gumis és pólyás mappát készítenek a rehabilitáció a képzés és a foglalkoztatás hármasának eredményeként. Azon túl, hogy értékes munkát végeznek, állapotjavulást is eredményezhet, amit példák sora igazol.
Szabóné Tátrai Katalin, az ÉFOÉSZ Somogy Vármegyei Egyesületének titkára a közösségformálás és érdekképviselet hatékonyságát illusztrálta a fogyatékosságügyi ellátás terén, Antal Teréz, a barcsi Együtt-Egymásért Otthon terápiás munkatársa pedig a hit jelentőségéről értekezett előadásában, az intézmény programjaira fókuszálva.
A konferencia végén Sebán Zoltán, az SZGYF munkatársa, a SzemlÉLET Munkacsoport koordinátora az együttgondolkodásra és együttműködésre épülő szemléletváltás kezdeti lépéseit vázolta fel Somogy vármegyei intézményhálózatban.
Aki nem ismer, az nem is lát belém…
A konferencia előadóinak Nábrádi Csilla, az SZGYF Somogy Vármegyei Kirendeltségének igazgatója mondott köszönetet, csakúgy, mint a fellépőknek, ugyanis egy-egy előadásblokkot négy somogyi intézmény lakóinak a műsora tagolta. A színes összeállításban karizmatikus énekek csendültek fel, dramatizált mesének s verseknek tapsolhattak a résztvevők, de a Road Együttes Világcsavargó című dala is elhangzott, amely így kezdődik: „Amíg nem ismersz, ne mondj semmit rólam. / Hogy honnan jöttem, hogy merre tartok én. / Úgyis hazugság lesz minden egyes szóban. / Mert aki nem ismer, az nem is lát belém.”
Szöveg és fotó: Lőrincz Sándor társadalmi kapcsolatokért felelős referens