SzemlÉLETváltás az intézményes ellátásban – konferencia Budapesten
A három éven át tartó munka eredményeképpen négy kiadványban összegezték tapasztalataikat a résztvevők, valamint az elmúlt időszakban három szakmai konferencián is találkoztak és osztották meg ismereteiket, jó gyakorlataikat. A konferenciasorozat utolsó eseményeként került sor arra a rendezvényre, melyet a Pest Vármegyei Önkormányzat Dísztermében tartottak.
A több mint 100 fő – elsősorban fogyatékossággal élők intézményeiben dolgozó és kirendeltségi munkatársak – részvételével megvalósuló rendezvényt Cséplőné Gönczi Veronika, az SZGYF főigazgatója nyitotta meg. Beszédében kifejtette: „Hiszem azt, hogy jelenleg is nagyon sok mindent alkalmaztok azokból a technikákból, gyakorlatokból, amiket a kollégák be fognak nektek mutatni, másrészről pedig megerősítést fogtok kapni arra vonatkozóan, hogy amit csináltok, az jó.”
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Szabó István, a Pest Vármegyei Közgyűlés elnöke, valamint dr. Tarnai Richárd főispán is. Mindketten kifejezték tiszteletüket a területen dolgozók iránt, és méltatták azt az erőfeszítést, melyet a jelenlévők és a programban részt vevők végeznek az intézményben élők érdekében.
Gyene Piroska, az ÉFOÉSZ elnöke beszéde vezette fel az előadások sorát. Az előadók azoknak a vármegyéknek az intézményeiből látogattak a konferenciára, melyek részt vettek a programban. Így előadásokat hallgathattunk a Csongrád-Csanád, a Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád vármegyék intézményeinek munkatársaitól. Az előadások elsősorban a program által vizsgált témákat ölelték fel, így elsősorban a támogatott döntéshozatal, az ellátottak önálló életvitelének támogatása, a szemléletváltás állt az előadások fókuszában.
A rendezvényen előadást tartott Bercse László önérvényesítő, az ÉFOÉSZ társelnöke is. Elmondta: „El akarjuk érni, hogy a szociális szolgáltatások az önálló életvitelt és a társadalmi befogadást erősítsék.” Hozzátette, hogy az önálló élethez erős önérvényesítő mozgalom kell. Az önérvényesítők tudják hitelesen elmondani, hogy mit jelent számukra az önálló élet és a befogadás, és hogy ehhez milyen támogatásra van szükségük. László bemutatta új nemzetközi programjukat, a JUDY projektet is. Ennek keretében támogatják az önérvényesítőket, hogy ki tudjanak állni az önálló életvitelhez való jogukért.
A konferenciát az SZGYF Pest Vármegyei Kirendeltségének igazgatója, Pitzné Heinczinger Mónika zárta, megköszönve a résztvevőknek a figyelmet, az előadóknak pedig a tartalmas szakmai programot.
SZGYF Sajtó