Pál Feri előadásán vettünk részt Debrecenben
Ismét „sztárelőadót” hallgathatott Hajdú-Bihar megyei kollégáink közössége a lelkigondozásról szóló, kirendeltségen tartott Osztozó-fórumot követően. Pál Ferenc Mi segít át az élet megoldhatatlan helyzetein? című, telt házas városi előadásán is részt vettünk.
A megye intézményeiből összegyűlt kollégákat először a kirendeltség különtermében adventi szeretetvendégség keretében Dr. Tóthné Dr. Tőkés Margaréta kirendeltségvezető-helyettes köszöntötte, aki indító gondolataival a tavalyi Osztozóhoz kapcsolódott, amelyet a debreceni református püspök jelenlétében tartottunk. Késmárki Zsolt, főigazgatósági témafelelős bevezetőjét követően követően ki-ki személyes kapcsolódásáról beszélt a lelkigondozás és kísérés témájához, röviden összefoglalva, hogyan éli meg munkájának ezt a részét a mindennapokban. A Bihari Egyesített Szociális Intézmény vezetői kettős ajándékkal lepték meg az egybegyűlteket: nekik köszönhettük a nagyszerű vendéglátást, és ki-ki egy egészen ötletes és szép emléktárgyat is kapott, melyet az ottani ellátottak kerámiaműhelyében készíttek. A művészi kis templom, kapuja fölött az „Osztozó 2019” felirattal mindenkit meglepett és gyönyörködtetett.
Pál Ferenc esti, városi előadása – amelyen mintegy 700-an vettek részt a Lovarda előadótermében – valamennyiünk számára óriási élmény volt. Kollégáink legtöbbje most hallotta őt először élőben, és a megoldhatatlan helyzetekben való lelki segítségnyújtás az ellátottak – és nem ritkán önmagunk – érdekében igazi életbe vágó kérdéseket feszegetett. A másfél órás, sziporkázóan szellemes, mégis elmélyült előadásból azt a gondolatot osztjuk meg olvasóinkkal, amelyben az előadó 5 pontban foglalta össze, mit adhatunk mégis, amikor nincs racionális válasz a „miért történt meg velem mindez?” kérdésére. Amikor úgy érezzük, tehetetlenek vagyunk, felajánlhatjuk a másik embernek
1. a személyes kapcsolatunkat és a kapcsolatban maradásunkat
2. az együttérzésünket
3. tehetünk valami jót a testével (megfogjuk a kezét, megsimogatjuk, megmosdatjuk stb.)
4. tehetünk valamit az érdekében (közbenjárás, ügyintézés, egyéb segítségnyújtás)
5. bevonhatjuk közös művészi tevékenységbe vagy élménybe
Egy közös csoportképet követően kollégáink egybehangzó véleménye volt az előtérben: Feri előadása nagyszerű lélekemelő és inspiráló élmény volt, szívesen jönnénk együtt máskor is…
A program támogatásáért köszönet az EMMI Szociális Ügyekért Felelős Államtitkárságának.
SZGYF Főigazgatói Iroda