„Maga az élmény, ami számít” – beszélgetés Sándor Béla hófutó versenyzővel és felkészítőjével, Marton Gergővel

Mi az a hófutás?
S.B.: A sportág a síkfutáshoz hasonlít, azzal a különbséggel, hogy itt nem futópályán, hanem hófelületen megyünk, és nem futócipőben, hanem hótalpat használunk.
Hogyan fedezte fel ezt a sportágat, és mióta sportol?
S.B.: Marton Gergő révén fedeztem fel, és megtetszett. Nemcsak a hófutás, hanem a bocsa és a labdarúgás is. Az intézménybe 12 éve kerültem, akkor itt már több sportágban is sportoltak, és én becsatlakoztam.
Az intézményben többen is aktívan sportolnak?
M.G.: A Speciális Olimpiával az intézmény kapcsolata már nagyon régi, 20-25 éve a versenyrendszerben vagyunk, nemcsak hófutásban, hanem labdarúgásban, bocsában is. Pontosan azért hoztuk be a bocsát (golyó gurításával játszott sport), mert akik fizikailag nincsenek abban az állapotban, hogy mondjuk focizzanak, kerékpározzanak vagy fussanak, számukra is kiváló sportolási lehetőség. A mozgásukban korlátozottak és az idősek számára is játszható. A hófutás inkább a fiatalok körében népszerű, egyénileg és csapatban is szoktunk versenyezni. Általában négy fiatal, középkorú fiúval veszünk részt a megmérettetéseken.
Hogyan néz ki egy hófutóedzés?
S.B.: Mivel hó nem nagyon van, füvön, sáros földön szoktunk edzeni. A hófutó edzéshez tartozik a bemelegítés, erőnléti edzés, az izmokat átmozgatni, a gimnasztika.
M.G.: Így van. Az edzés hasonlóan épül fel, mint egy atlétikai futóedzés. Hótalppal még lehet fejleszteni a technikát, de alapvetően futóedzésre van szükség. Ahogy Béla is mondta, a hótalpat füvön is lehet használni. A magyarországi versenyek jórésze is füvön van, hiszen nálunk a hó nem annyira jellemző.
S.B.: Két-három hete voltunk egy edzőtáborban, Ausztriában, ott havon is tudtunk edzeni.
M.G.: Igen, ez egy válogatott edzőtábor volt, a sportolók Szombathelyről mentek Ausztriába versenyezni, ott volt alkalmuk havon edzeni. Ez már a válogatott felkészülésének része volt. De persze emellett mi itthon egyénileg készülünk.
A világjátékok előtt ugyanúgy edzenek, mint máskor, vagy van valamilyen különbség?
Az edzések ugyanúgy folynak most, mint máskor, azzal a különbséggel, hogy most a periódusokat úgy kell felépíteni, hogy a legjobb forma a versenyre álljon össze. Szinte minden hétköznap dolgozunk, tehát heti 4-5 nap edzésről van szó.
Hogyan választják ki a versenyzőket, hogyan sikerült elnyerni a világjátékokon való részvétel lehetőségét?
M.G.: A magyarországi versenyrendszerben a megfelelő eredményeket kell elérni, ami alapján az adott versenyző bekerül a legjobbak közé. Ezenkívül van egy kimondottan erre az eseményre szervezett válogató verseny is, ennek az eredménye, illetve a korábbi eredmények alapján választják ki a sportolókat.
Magyarországról mennek még hófutók a világjátékokra?
S.B.: Rajtam kívül három sportoló. Tiszakécskéről egy fiú, Kőszegről pedig két lány. A váltóversenyben így veszünk részt négyen. A váltóverseny 4×100 méter.
Hogyan zajlanak a versenyek a világjátékokon?
M.G.: A Speciális Olimpia versenyrendszerében először divizionálások vannak. Mivel különböző versenyzőkről van szó – az értelmi sérülés jellegétől, mértékétől függően –, nem érdemes mindenkinek együtt versenyezni. Az elején tehát divizionálás, felmérő futamok vannak, és a konkrét versenyben már mindenki a hozzá hasonló képességűekkel méri össze magát. Bélánál ez 100 méter, 200 méter és 4×100 méteres váltó. Amikor a felmérő futamok után megtörténnek a csoportbeosztások, a hozzá hasonló képességűekkel fog versenyezni. Ezek 6-8 fős divíziók.
Milyen várakozásokkal indul el ezen a versenyen? Milyen eredménnyel lenne elégedett?
S.B.: Az a célom, hogy éremmel térjek haza. De ez az első olimpiám, úgyhogy maga az élmény, ami számít.
M.G.: Tegyük hozzá, hogy mi olimpiaként szoktuk emlegetni ezt a versenyt, de a hivatalos neve Speciális Olimpia Téli Világjátékok. A Speciális Olimpia maga a szervezet. Bélának ez valóban az első olimpiája, de 4 évvel korábban a Kazanyba tervezett világjátékokra is sikerült kiharcolnia a részvételt, csak sajnos ezt az esemény a Covid miatt egy évvel elhalasztották, majd a háború miatt végül elmaradt. Most viszont már biztos a részvétel, 7-én utazik a magyar csapat.
Jó szereplést kívánunk, és legfőképpen élményekben gazdag napokat Olaszországban! Köszönöm a beszélgetést!
SZGYF Központ