Beszélgetés Szőke-Szabó Mónikával, a Korona Integrált Szociális Intézmény vezetőjével

A Komárom-Esztergom vármegyei intézmény 2009 óta – hat bentlakásos intézmény összevonásával – működik. Szőke-Szabó Mónika a kezdetektől fogva vezetőként dolgozik. A tapasztalt változásokról, az intézményi életről, ellátotti körről beszélgettünk vele.

Hogyan alakult az évek során az intézmény profilja, a feladatok?

2009 óta több szervezeti átalakulás, így két fenntartóváltás is történt. Négy intézmény került át egyházi fenntartásba, ugyanakkor kaptunk több szakfeladatot is – főként a szociális alapellátás területéről. Így jelenleg 14 szakfeladatot látunk el, tevékenységünk ezért rendkívül szerteágazó. Szolgáltatásainkat idősek, fogyatékos személyek és pszichoszociális fogyatékkal élők részére biztosítjuk. Bár több változás is történt, elmondhatom, hogy az intézményben dolgozó valamennyi munkatárs legjobb tudása és példamutató magatartása alapozza meg a szakszerű és biztonságos működésünket.

Hogyan áll össze a szakembercsapat?

A telephely intézmények élén szakképzett vezetők állnak, akik pályázat útján töltik be a tisztséget. Velük rendszeres a kommunikáció vezetői értekezleteken és az intézményben folyó szakmai munka ellenőrzése során egyaránt. Az új dolgozók felvétele is közös döntés eredménye. A felmerülő problémákat igyekszünk alaposan körbejárni, értelmezni és azonnal megoldani. Én mindig az integráció egésze szemszögéből gondolkodom és szervezem a munkát, így rögtön tudom, hogy esetleg hol tudunk a telephelyek között átcsoportosítani, jó gyakorlatot átadni, humán erőforrást biztosítani. Szerencsére többségben szakképzettek a munkavállalóink mind a szakmai, mind a technikai dolgozók körében, így az ellátás magas színvonalú.

Mit tart az intézmény legnagyobb sikerének?

Az intézmény egyik sikerének azt tartom, hogy elismertek vagyunk a térségünkben, a kapott vagy vállalt feladatainkat megfelelően teljesítjük, mindig meg tudunk újulni. Sikeres nemzetközi kapcsolatokat alakítottunk ki Ausztria, Németország, Szlovákia irányában, ennek keretében szakmai találkozások, intézménylátogatások zajlanak. Partnereinktől számos értékes adományt kapunk, amelyek segítik az ápolási-gondozási tevékenységeinket.

Az egyik legnagyobb eredményünknek a szociális szakképzésben való részvételünket tekintem. 2017 óta az esztergomi székhelyű Géza Fejedelem Technikum és Szakképző Iskola által indított nappali és esti rendszerben működő szociális szakképzésekben aktívan részt veszünk, gyakorlati helyként működünk.

Van az intézményben olyan kiemelkedő módszer vagy eszköz, amit szívesen bemutatna?

Intézményünk 2021 decembere óta Fejér és Komárom-Esztergom Vármegye területi szakmai egység vonatkozásában szakmatámogatási feladatokat lát el, mint gesztor intézmény. Ennek keretében 9 fős konzorciumot működtetünk, melyben szociális és gyermekvédelmi intézmények szakértői dolgoznak, akik a saját szakterületükön belül fogják össze a szolgáltatókat, szakdolgozókat. Műhelymunkákat, workshopokat, intézménylátogatásokat, konferenciákat szerveznek, részt vesznek az országos munkacsoportban, szakmai ajánlásokat, protokollokat kidolgozva, együttműködésben az ágazati irányítással.

Milyen az intézmény, illetve a telephelyek elfogadottsága az aktuális településeken?

Az integrált intézmény korábban is jelentős ismertségnek örvendett, de a szakmatámogatási feladatok ellátása óta különösen sok szakmai kapcsolatunk lett. Állami fenntartású intézményként a települési önkormányzatokkal nem napi szintű a kapcsolat, de az intézményeiken keresztül igen, illetve az ellátottak elhelyezése, ellátása, egyéb helyi események, fórumok révén jól együtt tudunk működni a helyi szereplőkkel.

Kiknek ajánlja az intézmény felkeresését és hogyan lehet valakiből ellátott?

Intézményünk, mint említettem, több ellátotti körnek, több szakfeladat útján és több ellátási területen látja el feladatát. Mindenkinek ajánlom, hogy a honlapunkon tájékozódjon, a www.koronaiszi.hu oldalon, itt naprakész információkkal szolgálunk. Ezenkívül a telephelyvezetők, szociális munkatársak szívesen nyújtanak tájékoztatást az érdeklődők számára.

SZGYF Sajtó