Átadták a VI. Tiszántúli Speciális Filmszemle díjait

Az ország különböző pontjairól érkező 37 film bemutatását és értékelését követően számos díj talált gazdára a hatodik Tiszántúli Speciális Filmszemle díjátadóján, melyet Kisújszálláson, a Vigadó Kulturális Központban rendeztek.

Az idei filmszemle a Tiszaág Integrált Szociális Intézmény Jász-Nagykun-Szolnok Vármegye Fenyves Otthon, a Magyar Speciális Mozgókép Egyesület és a Segítő Kézzel a Fogyatékosokért Alapítvány együttműködésével került megszervezésre. Teltház előtt, egész napos program keretében, több vetítési blokkban mutatták be az értelmi fogyatékossággal élő, valamint pszichiátriai és szenvedélybeteg alkotók, speciális filmesek alkotásait. Nevezni téma- és műfaji megkötés nélkül lehetett, így a vetítési programban helyet kaptak portréfilmek, kisjátékfilmek, dokumentumfilmek és animációs filmek is.

Dr. Fridrich András

Dr. Fridrich András, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Esélyteremtési Főosztály Ellátottjogi és Gyermekjogi Osztály osztályvezetője kiemelte, hogy ma már a filmkészítés is egy olyan eszközt, amelyen keresztül bárki megmutathatják tehetségét, mesélhet magáról.

„Példaértékű az a kitartás, melynek köszönhetően itt, a Tiszántúli Speciális Filmszemlén 37 film kerül bemutatásra. Köszönöm, hogy ezzel a lehetőséggel a kezükben tudják közvetíteni számunkra önmagukat.” – méltatta a köszöntőjében az alkotókat Cser-Kiss Róza, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kirendeltség igazgatója.

Cser-Kiss Róza

Bíró Mónika, a Tiszaág Integrált Szociális Intézmény Jász-Nagykun-Szolnok Vármegye intézményvezetője köszönetét fejezte ki a segítő kollégáknak is, akik megteremtették ezt a fantasztikus lehetőséget az alkotások létrehozásához.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével Barabásné Forgács Edit Kenderes polgármestere, Szűcs Tamás, Kisújszállás polgármestere, Göncziné Harján Veronika ellátottjogi képviselő és Fábián Gábor, a Magyar Speciális Mozgókép Egyesület elnöke, a hazai speciális filmezés elindítója, eseményeinek főszervezője, aki minden alkalommal személyes jelenlétével is támogatja az alkotókat.

A Magyar Speciális Mozgókép Egyesület kezdeményezésének célja az volt, hogy az értelmi fogyatékossággal élő, valamint pszichiátriai és szenvedélybeteg alkotók átéljék az alkotás örömét, az alkotás önmagukra és a külvilágra gyakorolt erejét.

Az I. helyezett Fügefa Gyümölcsi Alapítvány

„Nincs a világban még egy ilyen filmfesztivál, mint a miénk, ahol a fogyatékossággal élő emberek készítenek filmeket. Ezért egy ilyen találkozónak még nagyobb jelentősége van. Becsülni, védeni, támogatni kell.” – emelte ki Fábián Gábor, a Magyar Speciális Mozgókép Egyesület elnöke.

A versenyprogramba bekerült filmeket szakmai zsűri értékelte, mely szerint több kategóriában kerültek kiosztásra a Filmszemle díjai.

Fábián Gábor, a Magyar Speciális Mozgókép Egyesület elnöke.

Az értékelő zsűri tagjai:

Dr. Radványi Katalin gyógypedagógus, pszichológus, főiskolai tanár, aki összegezte a zsűri értékelését, köszönetet mondva az alkotóknak

Kelemen Ilona TV Kisúj szerkesztő, operatőr

Barta Máté filmrendező

Különdíjak:

Szegénységem története – Rábaparti Integrált Szociális Intézmény Vas Vármegye Szentgotthárd

Segítő: Gaál Balázs

Hétvége – Speciális Filmes Csoport, Szombathely

Segítő: Sarlainé Albert Lívia

Történetek a telómból – Gömbös Olivér, Budakalász

Segítő: Gömbösné Hideg Viktória

Az én városom, az én életem – Tiszaág Integrált Szociális Intézmény Jász-Nagykun-Szolnok Vármegye Fenyves Otthon Bánhalmai Filmes Csoport

Segítő: Tóthné Nagy Ágnes / Fenyves Otthon Bánhalma

III. helyezett 

Újpalotai barátok – Budapest Főváros XV. kerületi Önkormányzat Göncz Árpád Szociális Intézmény Értelmi Fogyatékosok Napközi Otthona Életrevalók Filmes Műhely

Segítők: Busi Juliánna, Zétényi Sándor

II. helyezett 

Esély(telen)-hogy ez megtörténik – Platán Integrált Szociális Intézmény Szőke Tisza Otthon és Zöld Sziget Lakóotthon, Tiszaug

Segítők: Földváriné Szoják Emma, Légrádi Lászlóné, Kasza Péter, Török Imréné

I. helyezett 

Fügefa Gyümölcsei Alapítvány animációs filmjei

A fesztiválon fellépett a Fenyves Otthon moderntánc csoportja. A programot kiegészítette a Fenyves Otthonban működő fejlesztő foglalkoztatás keretében, az ellátottak által készített dísztárgyak, illetve az intézmény területén termesztett gyógy- és fűszernövények árusítása.

A Fenyves Tánccsoport

Szeretettel gratulálunk a díjazottaknak, valamennyi alkotónak, a kollégáknak, a Magyar Speciális Mozgókép Egyesületnek és a Segítő Kézzel a Fogyatékosokért Alapítványnak, hogy ebben az évben is egy csodálatos fesztiválon vehettünk részt.

Major Angéla társadalmi kapcsolatokért felelős referens
SZGYF Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kirendeltség
Fotó: Major Angéla és a Magyar Speciális Mozgókép Egyesület