10. PsychArt24 Művészeti Maraton

Tizedik alkalommal rendezték meg szeptember végén a PsychArt24 Művészeti Maratont, melynek keretében 24 órán keresztül, két városban festettek a pszichiátriai betegséggel küzdők elfogadásáért: a budapesti Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjában és a Debreceni Egyetem Élettudományi Központjában.

A Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikája jóvoltából létrehozott Moravcsik Alapítvány által szervezett 24 órás rendezvény egy közös alkotóprogram, ahol együtt festenek pszicho-szociális fogyatékossággal élők, családtagjaik és mentálisan egészséges személyek. Az esemény célja, hogy csökkentse az előítéletet a mentális betegségekkel élőkkel szemben, javuljon életminőségük és társadalmi integrációjuk, miközben egy szórakoztató kulturális programot nyújt minden résztvevő számára.

           PsychArt 24 Művészeti Maraton – 2019. szeptember 27-28.

A pszichiátriai betegek kezelésében köztudottan nagy szerepe van a művészetterápiának, hiszen az alkotási folyamat során lehetőségük nyílik a belső feszültség levezetésére és érzelmeik kifejezésére. A betegek kb. 15 százaléka a betegség jelentkezését követően spontán kezd festeni, verseket, prózákat írni, vagy éppen zenélni. Így saját maguknak és a külvilágnak is bepillantást nyújtanak belső világukra, küzdelmeikre, valamint az alkotásaikon keresztül képesek önmagukra reflektálni.

                                                   

                                                             Szimultán közvetítés Debrecenből 

                                                                   

                                                 Dr. Simon Lajos pszichiáter, a Moravcsik Alapítvány elnöke

A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság festőeszközökkel járult hozzá az országos festőmaraton megvalósulásához, így támogatóként volt jelen a rendezvényen. A rendezvény védnökét, Benedek István Zsolt főigazgatót Dr. Dorogi Rajmund szervezeti igazgató képviselte jelenlétével. Köszöntőbeszédében köszönetét fejezte ki a Moravcsik Alapítványnak, hogy a Főigazgatóság fenntartásában működő intézmények lakói számára is ilyen nagyszabású és jelentős programot szerveztek. „Bízunk benne, hogy az idei évben az Alapítvány és az SZGYF között megkötött írásbeli megállapodás további sikeres együttműködéseket hoz mindkét szervezet számára.” – zárta beszédét Dr. Dorogi Rajmund. A 2019 januárjában kötött együttműködés célja a szociális és gyermekvédelmi ágazatot érintően elsősorban az SZGYF által fenntartott szociális és gyermekvédelmi intézményekben élő személyek mentálhigiénés fejlesztése, számukra sport- és kulturális események szervezése, tehetséggondozás, szakértői tanácsadás, különös tekintettel a fogyatékossággal élő személyek társadalmi integrációjára.

Megnyitó ünnepség 

                            

Minden résztvevő számára rendelkezésre álló alkotóeszközök: akrilfesték és festővászon, ecset és állvány

    

Az SZGYF dolgozói számára is nyitott volt az alkotási lehetőség

A közös alkotás közben a résztvevők, ha úgy tartotta kedvük, órákon keresztül egyedül mélyedtek el a festészetben, de szóba is elegyedhettek egymással, ismeretségeket köthettek, megbeszélhették képeik technikáját, színvilágát, értelmezését…

A rendezvény főszervezőjével, a Moravcsik Alapítvány elnökével, Dr. Simon Lajos pszichiáterrel készült interjú a Trend FM oldalán meghallgatható: https://trendfm.hu/cimlap/a-mentalis-problemakkal-elok-integracioja-12625?fbclid=IwAR2COoHgTVVPqkGFI8xnrplAFDcmG8_TUI3D3cjrCcPZj5KNz8ME6A-191k

A képeket szakmai zsűri bírálja el és a legjobb alkotásokat a Moravcsik Alapítvány díjazza. Ezekből 2019. december 3-án két hónapig tartó kiállítás is nyílik az Alapítvány által működtetett Budapest Art Brut Galériában (1083 Budapest, Üllői út 60-62.), ahová minden érdeklődőt szeretettel várnak.

SZGYF Főigazgatói Iroda, Társadalmi Kapcsolatok Osztálya