Szívvel-lélekkel, avagy Kuckó-körtől a módszertani műhelyig
Negyven évvel ezelőtt egy tavaszi napon foglalta el irodáját az akkor Gyermekvárosnak nevezett intézményben és hívta életre művészetterápiás foglalkozásait, a Kuckó-kört. Az elmúlt négy évtizedben az irodai Kuckó-körből egy életmű lett és módszertan született. Petyus bácsi neve és gondoskodó szeretete pedig fogalommá, mentsvárrá vált, nemcsak az intézményben élő gyermekeknek, fiataloknak, hanem a kollégák számára is támaszt jelentve, a figyelmével, kreativitásával, bátorításával és jókedvével. Módszere egyedien ötvözi a kézműves terápiát, a tehetséggondozást, a lelki megsegítést és fejlesztést, melynek keretében több népi kismesterséget felölelve (szövés, nemezelés, bőrmívesség, fazekasság, fafaragás, vesszőmunkák, kovácsolás, alkalmazott művészetterápiás technikák, gyertyamártás, textilfestés, batikolás, gyöngyszövés, gyöngyfűzés) szervezi a művészetterápiás munkát. Az intézményben általa kialakított és folytatott népművészeti tehetséggondozás a Magyar Művészeti Akadémiánál, az NKA Népművészeti Tagozatánál, valamint a Népművészeti Egyesületek Szövetségénél is számon tartott, 35 év távlatában jelentős sikereket ért el.
Jelenleg a Gyermekvédelemi Központ intézményében folyó lelki, mentálhigiénés segítő folyamatok során munkatársaival közösen fókuszál a gyermek adott státuszára és felszínre törő terheire. Fontosnak tartja, hogy a gyermekek tudják, hogy bármikor számíthatnak rá, ha lelki támogatásra vagy egyéb tanácsokra, segítségre van szükségük. Deák Péter mindig nyitott a közös segítő munkára, melynek fókuszában a gyermekek állnak, így a jelenlegi lelki segítségnyújtást az intézményben a segítő szakemberek közös tevékenységére is építi. Ennek keretében hozták létre a filmklubot a gyermekek, fiatalok számára, és hívták életre az olyan csoportfoglalkozásokat, ahol önismeretre tehetnek szert, játszva-szórakozva tanulhatnak magukról, másokról, fejlesztve ezzel érzelmi, szociális készségeiket.
Szemléletében kiemelt módszertani szerepet kap a természet szeretete. Évszakonként hegyi kirándulásokat, játékos túrákat szervez a Tisza vagy a Zagyva partján, amelyek elősegítik a gyermekek motiváltságát, továbbá a közös programoknak köszönhetően fejlesztik a csapatszellemet, az egymásra való odafigyelést, erősítik a szabálytudatot és a természet szeretetét. Az intézmény nagyrévi pihenőhelyén hétvégente intenzív horgászprogramokat szervez, amelyeken a gyermekek a pecázás élménye mellett rengeteg hasznos készséget tanulhatnak meg, például a fafaragás művészetét. A gyermekek, fiatalok festői környezetben tartalmas órákat, napokat tölthetnek egymással, amelyeket Petyus bácsi mindig a fiatalok bevonásával, közösen tervez meg. A közös programok, a jó hangulatú főzések, az interaktív munka, valamint a beszélgetőkörök észrevétlenül segítik a gyermekek fejlődését és a közösségépítést. Ha a hétvégéket nem a természetben tölti a gyermekekkel, akkor játszókört működtet, melynek fókuszában a személyiségfejlesztés, a közösségépítés és egyéb részképességeket fejlesztő játékok állnak.
Az intézményi kereteken kívül Deák Péter nem engedte el azon gyermekek, fiatalok kezét sem, akik már szülőként saját gyermekeiket nevelik. Az intézetből kikerült kézműves alkotók és a tehetségek utánkövetése életút-csoportfoglalkozások, intenzív alkotóhétvégék és családi „kézműves-életút nagytáborok” keretében történik. A módszertan lényege a hozott és hordozott deficitek közösségi teherkönnyítése, a közös sorstámogatások, valamint közös alkotások életre hívása, élménypedagógiai technikákra épített tudásfejlesztés, egyéni és csoportos lelki megtámogatás, pszichológusi, lelkész-lelkigondozói, mentálhigiénés, valamint népművész szakemberek bevonásával. Az utánkövetés sajátossága példás életúttal rendelkező tehetségek (többek között Zsákai István, Junior Príma díjas késes-kovács mester) mentorként történő bevonása a tehetséggondozásba, közösségépítésbe, a komplex fejlesztő munkába. E közös sorsra épülő módszertan, mint jó gyakorlat hatásfoka rendkívüli, eredményei figyelemreméltóak.
Négy évtized szívvel-lélekkel végzett munkája joggal nevezhető életműnek, mely egy Kuckó-körből indult, és ma komoly szakmai módszertani alapként kezelik. Ő erre úgy gondol, mint egy közösség életművére: „Hiszen ebben rengeteg energia, szeretet van, amit nagyon sokan tápláltak az elmúlt évtizedekben.”
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kirendeltség