2014-2020 közötti fejlesztési időszak
A 2014-2020 közötti fejlesztési időszak teljes projektdokumentációja itt érhető el.
A 2014-2020 közötti fejlesztési időszak egy nagyon intenzív, komplex, más-más célú projekteket foglalt magába. Szerepelnek közöttük diagnosztikai gépek beszerzése, informatikai eszközök megvásárlása, hatalmas építkezések és felújítások, energetikai korszerűsítések, de rászorulóknak tanácsadás és szakemberek továbbképzési tanfolyamai is.
A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság hazai forrásból országosan 96 szociális és gyermekvédelmi ellátást biztosító helyszínen vitt végbe komplex energetikai fejlesztési, korszerűsítési beruházást, többek között utólagos homlokzat- és tetőszigetelést, tető héjazat cserét, külső nyílászáró-cserét, fűtésrendszerek korszerűsítését, valamint napelemes rendszer telepítését összesen 5,36 milliárd forint felhasználásával.
A megvalósult beruházások eredményeként az épületek kevesebb energia felhasználásával működtethetőek, továbbá a napelemes rendszerek által termelt villamosenergia jelentős mértékben hozzájárul a működtetési költségek és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenéséhez. Mivel a rendszerek által termelt villamosenergia az intézmények energiaigényének részbeni vagy teljeskörű energia szükségletét kielégíti, ez jelentős költségmegtakarítást is eredményez.
Az energiafelhasználás csökkentését, a felhasználás hatékonyságának javítását eredményező fejlesztéseknek köszönhetően csökkent az épületek energiaigénye, az intézmények energia felhasználása.
Európai uniós forrásból több, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság fenntartásában lévő intézményben 50 kWA csatlakozási teljesítményű (HMKE méretű), hálózatra csatlakozó napelemes rendszerek telepítése valósult meg:
- Heves Vármegyében 4 helyszínen, Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyében pedig 7 telephelyen 447 kWA összesített napelem teljesítménnyel valósult meg a beruházás,
- Tolna Vármegyében 4 telephelyre telepített napelemes rendszerek összes teljesítménye 226,84 kW.
Az EFOP és VEKOP konstrukciók keretében a Kormány célul tűzte ki a nemzeti, regionális és helyi fejlődést szolgáló egészségügyi és szociális infrastruktúrába történő beruházást, az intézmények fejlesztését, a bentlakásos intézmények kiváltását, a jó minőségű, gyermekvédelmi szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítását, az egészségi állapotból eredő egyenlőtlenségek csökkentését, a társadalmi befogadás előmozdítását, valamint az intézményi szolgáltatásokról a közösségi alapú szolgáltatásokra való átállást.
A Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program kisérő projektjében – amit a Magyar Államkincstárral konzorciumban vittünk véghez – a csomagosztásban elért rászoruló személyek számára a gyermekszegénység visszaszorításához a társadalmi együttműködés előmozdításához, valamint a szegénység és a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelemhez kapcsolódóan személyes tanácsadás, szolgáltatások igénybevételére volt lehetőség. A tanácsadók több mint 20.000 szolgáltatást kérő ügyfél részére nyújtottak személyes tanácsadást.
A területi gyermekvédelmi szakszolgálatok 720 millió forint európai uniós támogatási forrást fordíthattak szolgáltatásaik fejlesztésére.
Az intézmények új informatikai eszközökhöz, illetve az azokhoz kapcsolódó szoftverekhez jutottak, így gyorsabban folyhat az ügyintézés a szakszolgálatokon.
Harmincnyolc személyautóval és tíz kisbusszal bővült országos szinten a szakszolgálatok járműállománya, amelynek köszönhetően a munkatársak könnyebben és gyorsabban tudnak az ellátásban részt vevők segítségére sietni, valamint a szállításukat biztosítani.
A diagnosztikai és pszichoterápiás eszköztár fejlesztésével a szakemberek változatosabb eszközökkel és módszerekkel segíthetik a klienseik fejlődését.
A szakmai munka fejlesztése, a korszerűbb segítségnyújtás érdekében a szakszolgálati dolgozók továbbképzésen vettek részt. A támogatási forrásból beszerzett bútorok révén kellemesebbé és komfortosabbá vált a környezet az ellátottak és az ott dolgozók számára.
Megépültek befogadó otthonok, gyermekotthonok és lakásotthonok, illetve bővítettük kapacitásukat, felújítottuk, korszerűsítettük őket. Az építési, felújítási, korszerűsítési munkálatok között szerepelt többek között: a lakóegységek felújítása, vizesblokkok kialakítása, nyílászárók cseréje, konyhák felújítása és korszerűsítése, festés-mázolás, kertrendezés, a sportpályák kialakítása, valamint a működéshez szükséges berendezési tárgyak beszerzése, valamint akadálymentesítése. Ezáltal összesen 720 gyermek részére biztosítunk jobb elhelyezési körülményeket.
A konvergencia régiókban 2,86 milliárd forint uniós támogatásból megvalósult beruházások eredményeként megújult, valamint új, korszerűen berendezett épületekbe költözhetett 398 gyermek.
A közép-magyarországi régióban 1,54 milliárd forint támogatásból 328 gyermek gyermekotthoni, lakóotthoni és speciális gyermekotthoni elhelyezését biztosító fejlesztések történtek.
A szociális ellátást biztosító intézmények fejlesztéséhez 18,72 milliárd forint uniós támogatás állt rendelkezésre. A támogatás felhasználásával kiváltottunk 1 925 intézményi férőhelyet 166 támogatott lakhatást biztosító ház, lakás építésével, felújításával. A létrehozott támogatott lakhatási férőhelyeken élők, valamint a nappali ellátásokban érintettek számára a szolgáltatások igénybevétele új, és a meglévő épületek átalakításával, bővítésével, felújításával érintett 29 szolgáltató központban biztosított.
A rehabilitációs vagy átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények korszerűsítéséhez 1,06 milliárd forint uniós forrás állt rendelkezésre. Ennek eredményeként 16 intézményben 685 ellátott részére elhelyezést biztosító épület újítottunk fel. A fejlesztések hozzájárulnak az ellátottak életminőségének javításához, a beruházással érintett területeken többek között az ellátottak igényeihez alkalmazkodó akadálymentes lakókörnyezet, vizesblokkok kialakítása, padlóburkolatok, belső és külső nyílászárók cseréje és festése valósult meg, mindezeken kívül liftfelújítás, eszközbeszerzés is történt.