Beszélgetés Juhászné Imre Andreával, az esztergomi Szent Rita Otthon telephelyvezetőjével

A szociális ellátásban speciálisnak tekinthető otthon vezetőjével, Juhászné Imre Andreával beszélgettünk a hely múltjáról, jelenéről, az itt folyó munkáról.

Mióta működik az intézmény?

Az épületet Simor János hercegprímás 1889-ben építtette azzal a céllal, hogy az árváknak, rászorulóknak otthont nyújtson. 1890. szeptember 29-én, a megnyitáskor 26 esztergomi és 6 testvérvárosból való árvaleány kapott itt otthont.

Az iskolába járó gyerekek száma azonban rövid idő alatt annyira megnőtt, hogy a tantermek már nem voltak elegendőek. A leányiskola két lakószobában kapott helyet, egyikében 80, a másikban 110 leányka zsúfolódott össze. Az 1896-97-es tanévben az intézményben már 365 gyermek volt. Ezek közül 40 növendék volt az árvaház lakója. Az évek során természetesen sok változás volt itt, a történelem jócskán beleszólt az otthon működésébe. Ugyanakkor eredeti küldetését, hogy a rászorulóknak otthont nyújtson, több mint 130 éve teljesíti.

Milyen ellátotti körrel dolgozik az otthon?

Szakmai programunk alapján középsúlyos, súlyos fogyatékos és halmozottan fogyatékos személyek vehetők fel. Az intézménybe való bekerülés feltétele, hogy a 18. életév betöltése előtt nyújtsák be a kérelmet, ezzel a kiskorúak bejutásának esélyeit szeretnénk növelni. Az intézménybe egyéves kortól lehet beköltözni, a felvételi körzetünk Komárom-Esztergom Vármegye.

Ön mióta vezeti az intézményt?

2021 óta megbízott telephelyvezető, majd 2022-től telephelyvezető vagyok. Előtte vezető ápolóként dolgoztam itt.

Hogyan áll össze a szakembergárda?

A bentlakásos intézményben élők ellátását szakmai és technikai személyzet is segíti. Az ellátottak gondozását, fejlesztését, ellátását, ápolását 2 szakmai munkacsoport látja el. A gondozói csoportban gondozók és ápolók foglalkoznak a lakókkal napi 24 órában, 2 műszakban. 20 fő engedélyezett státusz van a feladat ellátására. A mentálhigiénés csoportban 6-an foglalkoznak az ellátottak kognitív, mozgásfejlesztésével, szinten tartásával.

Mit tart az intézmény legnagyobb sikerének?

Büszkék vagyunk rá, hogy több mint 130 év után is tovább tudjuk vinni azt az elképzelést, amit Simor János bíboros megálmodott. Az intézmény a történelmi viszontagságok mellett is eleget tesz a küldetésének.

Mire a legbüszkébb az intézményi működésükkel kapcsolatban?

Akik itt dolgozunk, elhivatottságból tesszük. Az itt élő ellátottaknak és gyermekeknek mi jelentjük a családot, de Ők is a mi családunk. 6 évvel ezelőtt került hozzánk egy kislány, aki hatalmas hátránnyal indult az életében. 1 évesen még nem volt 5 kg, és szinte semmit nem tudott csinálni, fordulni, de még sírni sem sírt könnyekkel. Szondán keresztül tápláltuk, alig maradt meg benne valami. Több mint egy évbe telt, hogy megtaláljuk a megfelelő tápszereket – természetesen minden szakorvosi irányítással történt –, és elkezdett növekedni a súlya. Sokáig nem tudtuk, mennyire lesz sérült, mit fog tudni csinálni. 5 éves kora után azonban robbanásszerű javulást tapasztaltunk. Szinte pillanatok alatt önállóan kezdett járni, majd a beszédfejlődése is rohamosan megindult. Mindez a Covid alatt történt. Jelenleg folyékonyan beszél, több szavas mondatokban. Értelmi fejlődése kirobbanó. A dolgozók szinte saját gyermeküknek tekintik, egyébként nevelésbe vett gyermek. A gondozók elhalmozzák szeretetükkel. A Szent Rita a családja.

Van-e olyan kiemelkedő módszer vagy eszköz, amit szívesen bemutatna?

Nagyon sokféle eszközt, módszert alkalmazunk, egyéni és csoportos fejlesztéseket is végzünk. Fényszoba, Snozelen-terápia, mozgásos fejlesztések is vannak nálunk. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az esztergomi EGYMI Montágh Imre Speciális Iskolával különösen jó kapcsolatot ápolunk, és az intézményben egy külön Szent Rita osztály működik. A jelenleg itt élő 11 kiskorúból 9 gyermek tanköteles. 3 gyermek napi szinten bejár támogató szolgálat segítségével az iskolába, a többiek fejlesztése az otthonban történik, a pedagógiai szakértői vélemény alapján heti 2 alkalommal. Ekkor a gyógypedagógusok jönnek az intézménybe, és tartják meg a fejlesztő foglalkozásokat.

Milyen az intézmény elfogadottsága Esztergomban?

Esztergomban és főleg Szentgyörgymezőn az intézmény a település szerves része. A 134 év alatt az itt élők teljesen elfogadták, többször kiálltak és megvédték az intézményt. Sok ellátott rokona itt él a környéken, sőt, van, akinek a szomszédos utcákban él a testvére, édesanyja. Sok városi intézmény is megkeres bennünket adományaival. Igyekszünk részt venni a város programjain, szívesen nyújtunk intézménylátogatási lehetőséget a városi középiskolák számára. Sokszor megható és megrázó élmény egy ilyen látogatás. Szerves része vagyunk a városnak.

SZGYF Sajtó