Esélyegyenlőségi program indult Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében
Az esélyegyenlőség biztosítása és javítása az egyik kulcselem a felzárkózás során. Ezért is fontos, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is létrejött a Felzárkózási Fórum. Tagjai februárban tartották alakuló ülésüket a Megyeházán.
A fórumba az önkormányzati szereplők, a roma nemzetiségi önkormányzatok, a témában érintett civil szervezetek, a közszolgáltató intézmények és a gazdasági szereplők képviselői mellett a kormányhivatal, a tankerületi központ, a Szakképzési Centrum és az egyházak is delegáltak küldötteket.
A fórum az esélyegyenlőség érdekében egy megyei koordinációs és konzultációs szerepet tölt be és célja, hogy a tevékenysége során létrehozzon egy szolgáltatási hiánytérképet, valamint megalkossa a megyei esélyegyenlőségi paktumot.
A Felzárkózási Fórum a „Szabolcs-Szatmár-Bereg megye felzárkózás-politikai együttműködési programjának megvalósítása” című EFOP-1.6.3-17-2017-00010 kódszámú projekt keretében jött létre. A projektet a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat valamint a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kirendeltsége konzorciumi együttműködésben valósítja meg.
A projektnyitó rendezvényen Czibere Károly az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára elmondta, hogy a felzárkózás érdekében hozott intézkedéseknek már kézzel fogható eredményei vannak. Ezek között említette, hogy a 3-6 év között roma gyerekek közel száz százaléka óvodába jár, megduplázódott a roma fiatalok száma a felsőoktatásban és az unió területén Magyarországon a legmagasabb, negyven százalékos a romák foglalkoztatási rátája. A folyamat azonban nem állhat meg és ennek egy újabb lépcsője a megyében most induló projekt, amiben a hátrányos helyzetű csoportok – mélyszegénységben élők és romák, nők, gyerekek, idősek, fogyatékkal élők – esélyegyenlőségét szeretnék előmozdítani. Mint mondta, az országos intézkedéseket helyi szinten kell megvalósítani és kibontani, amelyben jelentős szerepe lesz ennek a projektnek.
Seszták Oszkár a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei közgyűlés elnöke, elmondta, hogy a megvalósítás során igyekeznek minden olyan szervezetet elérni és megszólítani, aki tenni szeretne a felzárkózásért. Ez hosszú folyamat, de törekedni kell arra, hogy minél hathatósabb és tartósabb eredmények szülessenek az együttműködés során – tette hozzá.
Román István kormánymegbízott a Kormányhivatal teljes támogatásáról biztosította a pályázat megvalósítóit. Megítélése szerint a szervezet a népegészségügyi valamint a foglalkoztatáspolitikai kérdésekben tudja majd a leghatékonyabban támogatni a projekt céljainak megvalósulását.
Németh Péter Gábor az SZGYF megyei kirendeltségének igazgatója előadásában a szervezet felzárkózás területén végzett tevékenységének ismertetése során mutatott rá arra, hogy a kirendeltségnek minden megyebeli település önkormányzatával régóta fennálló és jól működő kapcsolata van és a mostani projekt célcsoportjait is jól ismerik az itt dolgozó szakemberek. Ezek mind hozzájárulnak majd a projekt sikeres és eredményes megvalósításához.
Jászai Menyhért Nyíregyháza Megyei Jogú Város alpolgármestere beszédében azt hangsúlyozta, hogy a felzárkózás folyamatában mindenkinek meg van a felelőssége és a feladata, és mint mondta a város szívesen vállal partnerséget ebben például a saját tapasztalatainak megosztásán keresztül.
A nyitórendezvény résztvevői meghallgathatták Sztojka Attila az EMMI Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságának főosztályvezetőjének előadását a romák felzárkózásában eddig elért eredményekről, Dr. Batári Henrietta felzárkózási munkatárs pedig a Felzárkózási fórum céljait és tevékenységeit ismertette.
A felzárkózásban tevékenyen résztvevő civil szervezetek és alapítványok képviselőinek előadása után a jelenlévőknek lehetősége volt saját észrevételeik és javaslataik megosztására.
A most indult projekt és az ebben megvalósuló tevékenységek lehetőséget adnak arra, hogy a szolgáltatási hiányok feltárásával és lehetőség szerinti megszüntetésével az esélyegyenlőség biztosításán keresztül elősegítse a hátrányos helyzetben élők felzárkózását.
Csekk János társadalmi kapcsolatokért felelős referens
SZGYF Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kirendeltség