A Zala Megyei Felzárkózási Fórum 2018. január 31-én tartotta alakuló ülését a Zala Megyei Önkormányzat dísztermében. A Széchenyi 2020 program keretében életre hívott testület célja megyei szintű együttműködési modellek kialakítása a tartós szegénységben élők, a romák számára, valamint a velük foglalkozó szervezetek hatékonyabb beavatkozásait segítő fejlesztések előmozdítása.
Ugyancsak a Felzárkózási Fórum célcsoportjába tartoznak a nők a gyerekek, az idősek és a fogyatékkal élők.
A „Zala megyei felzárkózás-politikai együttműködések” című, EFOP-1.6.3-17-2017-00004 azonosító számú három éves projekt a Zala Megyei Önkormányzat valamint a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) Zala Megyei Kirendeltségének konzorciumi együttműködésében valósul meg.
A Fórum tagságát a megyében működő önkormányzati szereplők, a roma nemzetiségi önkormányzatok, a témában érintett civil szervezetek, a közszolgáltató intézmények és a gazdasági szereplők képviselői mellett a kormányhivatal, a tankerületi központ, a Szakképzési Centrum szakemberei alkotják, de a rendőrség, és a református egyház is delegált küldötteket.
A Felzárkózási Fórum alakuló ülésén Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos mondott nyitó beszédet, aki a projekt egyik fontos elemét, a kistelepüléseken megmutatkozó szolgáltatási hiányok feltérképezésének fontosságát hangsúlyozta. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányzat igyekszik felkarolni a hátrányos helyzetben lévő kistelepüléseket, ami nagy lehetőség az aprófalvas szerkezetű Zala megyének, hogy a meglévő hátrányokat előnyre fordíthassa.
Györe Edina, az SZGYF Zala Megyei Kirendeltségének igazgatója összefoglalta a Főigazgatóságnak a felzárkóztatás terültén az utóbbi években végzett tevékenységét. Elmondta, ez a program kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy szorosabbra fűzzék az együttműködést a kormányzati szervek és a civil szféra képviselői között.Zimborás Béla, az SZGYF Zala Megyei Kirendeltségének igazgatóhelyettese prezentációjában részletesen bemutatta a Fórum tevékenységét. Elmondta, hogy a félévente ülésező Fórum tematikus munkacsoportokat hoz létre, melyek negyedévente tanácskoznak. Feladatuk a szolgáltatási hiányok feltárása, a kiküszöbölésüket segítő együttműködési lehetőségek feltérképezése, és megoldási javaslatok megfogalmazása a Fórum számára. Az egyik munkacsoport a romák és mélyszegénységben élők, míg a másik a nők, a gyerekek és a fogyatékkal élők problémáival foglalkozik.
Pácsonyi Imre, a Zalai Innovatív Foglalkoztatási Paktum irányító csoportjának elnöke előadásában felhívta a figyelmet a megyében futó hasonló témájú programok összehangolására. Elmondta, hogy a Foglalkoztatási Paktum tevékenysége kiválóan összekapcsolható a Felzárkózási Fórum munkájával, mivel a hátrányos helyzetű csoportok felzárkóztatásának legfontosabb eleme, a képzés, és a munkalehetőség biztosítása.
A Zala Megyei Felzárkózási Fórum üléseinek kimeneteleként a projekt végére létrejön a Szolgáltatási Út Térkép, melynek célja a megyében meglévő szolgáltatások feltérképezése. Ennek segítségével valósulhat majd meg a szolgáltatási hiányok felszámolása. A projekt fontos eleme még az a közösségi együttműködést erősítő rendezvénysorozat, melynek keretében a célcsoportok tagjai életvezetési és pénzügyi tanácsadásban is részesülnek.
Forrás: SZGYF Zala Megyei Kirendeltség