A protokollt be kell tartani
A napokban kezdődött a harmadik képzés az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzéséről azon intézmények középvezetői számára, amelyek szakápolási tevékenységet végeznek.
– A visszajelzések szerint az első két rendezvényen résztvevők elégedettek voltak a képzés szakmai tartalmával. A fenntartói ellenőrzések rávilágítottak arra, hogy az intézményekben sok helyen hiányos az infekciókontroll gyakorlata, ezért éreztük fontosnak, hogy akkreditált képzés keretében újra, részletesen átismételjük a tudnivalókat, hiszen komoly, speciálisan rendszerezett ismereteket, következetesen, fegyelmezetten végrehajtott gyakorlatot igényel az infekciókontroll protokollban foglaltak alkalmazása - mondja Szűcs Márta, az SZGYF Szakmai Irányítási Főosztálya Szociális Feladatellátási Osztályának szociális szakreferense, a képzés egyik oktatója.
– Semmelweis Ignác óta tudja a világ, hogy milyen fontos a helyes kézfertőtlenítés, hogy az életet menthet…
– Ez például fontos eleme a 2009 óta a gyakorlatban is alkalmazandó protokollnak, mely elkészítése, és az abban foglaltak alkalmazása kötelező mindazon szociális intézménynek, amely hatósági engedéllyel rendelkezik egészségügyi tevékenység végzésére. Az infekciókontroll protokollnak részletesen tartalmaznia kell többek között, hogy az intézményben hogyan történik a veszélyes hulladékok szakszerű kezelése, a steril eszközök biztosítása, továbbá a higiénés kézfertőtlenítést mikor, hogyan és milyen szerrel végezzék.
– Tavaly akkreditáltatták ezt a képzést. Azóta hányan vettek részt benne?
– A korábbi két képzésen eddig közel ötvenen vettek részt, és a kötelezően kitöltendő, anonim elégedettségi kérdőívek szerint a dolgozók nagyon hasznosnak találták, hogy felfrissíthették az ismereteiket, illetve új ismeretekkel bővült a tudásuk, amelyeket a gyakorlatban is alkalmazni tudnak.
– A rendkívüli események jelentési statisztikája azt mutatja, hogy szükséges az intézményekben előforduló fertőző betegségekkel kapcsolatos információk felfrissítése. Még akkor is, ha a statisztikában szerepel a védőoltással megelőzhető influenza is…
– Ez igaz, azonban a protokoll arról is rendelkezik, hogy mi a módja annak, hogy megelőzzük a komolyabb fertőzések megjelenését, például egy MRSA-t vagy az esetlegesen kialakult decubitusok felülfertőződését.
– Tavaly a Fejér és Pest megyei, valamint a fővárosi intézményeknek tartottak négynapos képzést. Idén kik jelentkezhetnek, és hány alkalommal lesz ilyen lehetőség?
– A jelenlegi képzésre Győr-Moson-Sopron, Heves és Somogy megyéből érkeztek kollégák, azonban az egész országból várunk jelentkezőket, várhatóan négy-öt képzést tartunk ebben az évben.
Kresz László – SZGYF Központ
Főigazgatói Iroda