A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Hajdú-Bihar Megyei Kirendeltsége örömteli alkalomból szervezett ünnepséget 2018. október 11-én Derecskén. Az EFOP-2.2.2-17-2017-00013 azonosítószámú „Jobb, mint az Otthon” Támogatott lakhatás Hajdú-Bihar megyében” című projekt keretében Hajdú-Bihar megyében négy településen, két intézmény összesen 249 férőhelye kiváltására kerül sor.
A Bihari Egyesített Szociális Intézmény Derecskei Humán Szolgáltató Otthona lakói a következő év során költözhetnek át a Derecskén épülő 12 férőhelyes lakóépületekbe.
A fizikai beruházás, az építkezés ez év augusztusában kezdődött, és november végén megtörténik majd az épületek műszaki átadás-átvétele is. A csütörtöki rendezvény apropója az volt, hogy az első épület – összesen öt új ház épül a településen – tetőszerkezete, ezzel pedig az épület legmagasabb pontja kialakításra került.
A bokrétaünnepen – mely az építők és építtetők közös ünnepe az épület tartószerkezetének elkészültekor – alkalom nyílt arra, hogy ünnepélyes keretek között tekintsék meg a majdani lakók, az építtető, és a meghívott vendégek az építkezés előrehaladtát.
A rendezvény az egyik majdani lakó versével indult, melyet a Bihari Egyesített Szociális Intézmény intézményvezetőjének kedves köszöntése követett. Ezt követően került sor az ünnepi beszédekre. Dr. Vitányi István országgyűlési képviselő úr méltatta azt a munkát, melynek eredményeként az új ellátási formát igénybe venni szándékozó ellátottak jobb körülmények között, otthonosabban élhetik majd mindennapjaikat. Elmondta, hogy a múltban sikeresen lezajlott gyermekvédelmi intézmények kiváltását követően fontos lépés most a szociális intézmények kitagolása, mind az ellátottak, mind az őket segítő intézményi munkatársak, mind a társadalom szempontjából.
Képviselő úr köszöntőjét követően dr. Verdó György, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Hajdú-Bihar Megyei Kirendeltsége igazgatója ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a projekt sikeres és a tervezett ütemben haladó megvalósítása sok ember közös akaratának és áldozatos munkájának eredménye. Megköszönte a Kirendeltségen és a kiváltandó intézményben, intézményekben dolgozó kollégák projekthez való hozzáállását, az elérendő cél érdekében való tenni akarását, és azt a rengeteg szakmai munkát és kitartást, ami az elmúlt hónapokban segítette a beruházás előrehaladását. Ugyanakkor megköszönte a befogadó település, illetve a közvetlen szomszédság türelmét, az új szomszédokra való nyitottságát.
Bakó István, a település polgármestere ünnepi beszédében kitért arra, hogy a település szempontjából fontos az új szolgáltatási forma bevezetése. Kiemelte, hogy a derecskei építkezéssel nemcsak az érintett utcák utcaképei változnak meg, de fontos tényező a meglévő munkahelyek megtartása, esetleg újak teremtése szempontjából is. Saját élményein keresztül mutatta be, hogy bár a derecskei szociális otthon lakói mindig is részesei voltak Derecske társadalmának, ezzel a kiváltással még több kapcsolat kerülhet kiépítésre az intézmény és a település, illetve az ott élők között.
Varga Mihályné intézményvezető asszony az ellátottak szemszögéből világította meg a kiváltást. Beszédében elmondta, hogy bár az ellátottak vágynak az új, modern és kényelmes épületekbe, ugyanakkor tartanak is az eddig biztonságot nyújtó intézmény megszűnésétől. Az intézményben élők várakozással és óriási izgalommal tekintenek az új életmód felé, míg kollégái, az intézmény dolgozói magas fokú szakmai felkészültséggel igyekeznek támogatást és megnyugvást nyújtani számukra.
A rendezvény csúcspontja a felpántlikázott bokrétakoszorú épületen való elhelyezése volt. Ezt követően még két verset és egy népdalcsokrot hallgathattak meg a jelenlévők a majdani lakók előadásában.
Készítette: Bereczki Beáta vagyongazdálkodási referens