Egykor egy család kellemes otthona volt, ma – egy nagylelkű adománynak köszönhetően – az értelmi fogyatékossággal élő felnőtteket segítő első önálló életviteli centrummá vált az az épület, amely Csepelen június végén nyitotta meg kapuit.
Az előzményhez tartozik, hogy a Kormány 2011-ben döntött az intézményi férőhelykiváltás stratégiájáról. Ennek célja, hogy a következő évtizedekben a nagylétszámú, bentlakásos intézményekben élő fogyatékos személyek fokozatosan kisebb létszámú, lakókörnyezetbe integrált támogatott lakhatásba kerülhessenek, s a segítő szolgáltatások igénybevétele mellett a lehető legönállóbb életvitelt folytathassák. Az első szakaszban 600 fogyatékos ember költözhetett a nagylétszámú intézményekből a nagyobb önállóságot biztosító támogatott lakhatási szolgáltatásba, s a Kormány tavalyi döntése értelmében ez a program folytatódik, a második ütemben 2500 fogyatékos személyt érint. A harmadik szakasz, ami 2023-ig tart, a tervek szerint 10 ezer embert érint, 2036-ig pedig megszűnhetnek a nagylétszámú intézmények. A stratégia megalkotásában és a kiváltási folyamat első szakaszában az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ) is aktív szerepet vállalt.
E szervezet a fogyatékossággal élők mindennapjait segítő infokommunikációs alapú távszolgáltatás kialakítása című európai uniós pályázaton 851 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert. A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló pályázat elsősorban az intézményekből kiköltöző értelmi fogyatékossággal élő emberek új, önálló életét, valamint a jelenleg is családban élőket segíti a későbbi önállósodásban.
Fülöp Attila államtitkár beszéde közben. A kép jobb szélén Bercse László, az ÉFOÉSZ önérvényesítője, a rendezvény moderátora.
Miként Fülöp Attila szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a nyitórendezvényen elmondta, a kormány fontosnak ítélte, hogy valamennyi fogyatékosságügyi célcsoport számára lehetőséget biztosítson az infokommunikációs alapú távszolgáltatás kialakítására. A fejlesztések 2018 januárjában indultak és 2020-ban fejeződnek be. A keret 4 milliárd forint volt, ennek egy részét valósítja meg most az ÉFOÉSZ. Az államtitkár jelentősnek tartja, hogy a fogyatékos emberek számára egy olyan centrum épült, ahol szolgáltatáshoz, segítséghez és kommunikációs könnyebbséghez juthatnak nemcsak maguk a fogyatékos emberek, hanem a családtagjaik is.
A résztvevők egy csoportja. A kép távolabbi szélén dr. Szopka Zsolt, bal szélén dr. Szőke László.
Gyene Piroska, az ÉFOÉSZ elnöke elmondta, a pályázati program keretében a – helyi szervezeteik bázisára építve – alakítják ki a központokat, amelyek „Önálló életviteli centrum” néven új támogatási formákkal segítik az értelmi fogyatékossággal élő emberek társadalmi integrációját, önálló életviteli lehetőségeit, a különböző szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférésüket. E centrumok a fővároson kívül az ország 19 megyéjében működnek majd, feladatuk az értelmi fogyatékos emberek és családjaik mindennapi életvitelének támogatása. A 851 millió forintos vissza nem térítendő pályázatból 760 darab okos eszköz segítségével 2020-ig 1200 értelmi fogyatékossággal élő személy felkészítése valósul meg.
Az ÉFOÉSZ elnöke hangsúlyozta, az értelmi fogyatékossággal élő emberek is szeretnének önállóan élni, dönteni, bevásárolni, színházba járni, stb. Ahhoz, hogy ugyanolyan jogaik legyenek, mint másoknak, szükségük van a támogatott lakhatásra, a gondnokságot kiváltó támogatott döntéshozatal lehetőségére, valamint a választójog biztosítására egyaránt.
Gyene Piroska és dr. Szőke László
A csepeli centrumot bejárva pontos képet kaptunk arról, hogy hol dolgoznak majd az önérvényesítők, akik a könnyen érthető programok igénybevételével segíthetik sorstársaikat például a vészhelyzetek kezelésében, a tájékozódásban, a napirend tervezésében, betartásában, vagyis a mindennapi életben való boldogulásban.
A nyitórendezvényre a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságból meghívást kapott dr. Szopka Zsolt, megbízott főigazgató-helyettes és dr. Szőke László fogyatékosságügyi osztályvezető, egyben az Országos Fogyatékosságügyi Tanács titkára. Ezzel is alátámasztva, hogy az ÉFOÉSZ hathatós együttműködést tervez az SZGYF-fel.
Az immár 37 esztendős múltra visszatekintő ÉFOÉSZ húsz éve dolgozik azért, hogy lakóotthonok létesüljenek, s a támogatott lakhatás, valamint támogató szolgálat működjön az országban. Céljuk továbbra is, hogy segítsék az intézményi férőhelykiváltási folyamatot, annak érdekében, hogy az általuk képviselt emberek is aktív állampolgárai legyenek a társadalomnak.
Címlapfotó:Árvai Károly/kormany.hu
Kép és szöveg:
Garamvölgyi Annamária fogyatékosságügyi referens
SZGYF Esélyteremtési Főosztály